فایرفاکس یا کروم؛ کدام بهتر است؟ بازگشت به فایرفاکس

فایرفاکس یا کرومدر این مقاله می‌خواهم دو مرورگر موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم را با هم مقایسه کنم و توضیح بدهم که چرا بعد از مدت‌ها، برای مرور وب و توسعه‌ی صفحات وب به فایرفاکس بازگشته ام. در این مقاله به تست‌های فنی متعدد و پیچیده‌ای که روی مرورگرها انجام می‌شود نمی‌پردازم و تنها از دید تجربه‌ی کاربری خودم، و بر اساس قضاوت شخصی خود به پرسش « فایرفاکس یا کروم؟ » پاسخ می‌دهم.

گوگل در سال ۲۰۰۸ مرورگر کروم را عرضه کرد و این مرورگر با نرخ رشدی سریع، توانست به یکی از سه مرورگر اصلی  تبدیل شود. با یک نگاه کلی، در این سال‌ها سهم مرورگر اینترنت اکسپلورر مرتبا در حال کاهش بوده، و فایرفاکس با شیبی ملایم و کروم با شیبی تند، سهم خود از بازار مرورگرها را افزایش داده‌اند.

پیش از ظهور کروم، فایرفاکس مرورگر محبوب من بود اما با تولد کروم، من به عنوان یک کاربر و به عنوان یک طراح وب، بارها بین این دو مرورگر نقل مکان کردم. اما کروم با به‌روزرسانی‌های مرتبش، رفته رفته بهتر شد و در نهایت برای چند سال مرورگر پیش‌فرض من بود. و از فایرفاکس تنها برای تست صفحات وب استفاده می‌کردم.
در آن زمان فایرفاکس در مقایسه با کروم دیرتر بالا می‌آمد، کند بود، امکان باز کردن تب مرور خصوصی (Private browsing) را نداشت، به سادگی رم زیادی از رایانه اشغال می‌کرد، و … در مقابل، کروم اگر چه گاه و بیگاه crash میکرد و بسته می‌شد و از نظر افزونه‌ها ناقص بود، سرعت خیره‌کننده و ابزار توسعه (developer tool) توکار قدرتمندش مرا قانع میکرد که کروم را مرورگر پیشفرض خود سازم.

با گذشت زمان، من در استفاده‌های گاه به گاهی که از فایرفاکس داشتم، به تدریج متوجه بهبود عملکرد این مرورگر می‌شدم. حس من این است که موزیلا متوجه شد که با حضور هماورد قدرتمندی چون کروم، باید به خودش تکانی بدهد تا سهم خود را حفظ کند. فایرفاکس به‌روزرسانی‌های خود را سرعت بخشید و کم کم بخشی از ضعف‌های خود در مقابل کروم را جبران کرد.

رابط کاربری

یکی از دلایل محبوبیت گوگل کروم، رابط کاربری ساده و زیبای آن است، که از ابتدای ظهورش تا کنون به آن وفادار مانده است. اما در مقابل، موزیلا فایرفاکس بارها رابط کاربری خود را تغییر داده است و می‌توان گفت که فایرفاکس کنونی تشابهی با فایرفاکس سال‌های نخستینش ندارد. اما رابط کاربری فعلی آن از نظر زیبایی،‌ سادگی و کاربر پسندی، کم از کروم ندارد و از نظر امکان سفارشی‌سازی، شاید از کروم سرتر باشد.

رابط کاربری فایرفاکس
امکان سفارشی‌سازی در رابط کاربری جدید فایرفاکس

افزودنی‌ها

خب موزیلا فایرفاکس در این زمینه همیشه برگ برنده را داشته است. گوگل کروم از ابتدا تا کنون هیچوقت نتوانسته از نظر تنوع و قدرت افزونه‌ها به فایرفاکس برسد. دانلود ویدئو از سرویس‌های پخش آنلاین، مدیریت دانلود، میزبانی FTP و … به سادگی با افزودنی‌های فایرفاکس قابل انجام است و هنوز پس از سال‌ها کروم جایگزینی برای این افزونه‌ها ندارد. من حتی تا همین چند هفته پیش که کروم مرورگر پیش فرض من بود، برای انجام بعضی کارها متوسل به فایرفاکس و افزونه‌های خوبش می‌شدم.

اما فایرفاکس یک نقص عمده نیز در این زمینه داشته است.  افزونه‌های کروم عمدتا پس از نصب، آماده‌ی کار هستند اما اگر چه نسل جدید افزودنی‌های فایرفاکس نیز همین طور هستند، اما اکثر افزودنی‌های پرکاربرد و کلاسیک فایرفاکس، برای آغاز به کار پس از نصب، نیاز به راه‌اندازی دوباره‌ی فایرفاکس دارند.

سرعت و عملکرد

چیزی که بیش از همه باعث محبوبیت کروم در روزهای آغازینش بود، سرعت خیرکننده‌اش در مقایسه با فایرفاکس بود. در آن زمان، تا فایرفاکس بالا بیاید، کروم چند تب را هم لود کرده بود! اما فایرفاکس با به‌روزرسانی‌های اخیر خود، توانسته است سرعت خود را افزایش دهد. اکنون کروم، به خصوص زمانی تب‌های زیادی باز باشد، از فایرفاکس کند تر است. در اجرای افزودنی‌ها نیز اغلب فایرفاکس به طور انکارناپذیری سریع‌تر عمل می‌کند. از نظر اشغال حافظه RAM، در زمان باز بودن تب‌های فراوان، فایرفاکس از کروم بهتر عمل می‌کند. اگر هنگام باز بودن این دو مرورگر به task manager نگاه کنید، خواهید دید که فایرفاکس تنها یک تسک اما کروم چندین تسک را به خود اختصاص داده و روی هم رفته کروم رم بیشتری از سیستم شما می‌کشد.

البته قضاوت در مورد سرعت و عملکرد مرورگرها کار ساده‌ای نیست و نیاز به تست‌های دقیق و پیچیده از جوانب مختلف دارد. آنچه اینجا گفته‌ام، تنها شامل حس شخصی من به عنوان یک کاربر جدی وب است.

پایداری و اتکا پذیری

پیغام خطای کروم
پیغام خطای کروم

کروم زیاد کرش می‌کند. حتی اکنون نیز، احتمال این که هنگام مرور وب سیستم شما اصطلاحا «هنگ» کند و مجبور به بستن مرورگرتان و یا یک تب مشخص بشوید، در کروم بیشتر است. فایرفاکس همیشه پایدارتر و اتکاپذیرتر بوده است.

تایپوگرافی و نمایش صحیح و زیبای فونت‌ها

امروزه با توسعه‌ی فناوری وب، امکان استفاده از فونت‌های گوناگون در صفحات وب فراهم شده است. حتی کاربران فارسی‌زبان نیز این روزها شاهد فونت‌های زیباتری نسبت به فونت‌های قدیمی و تکراری Tahoma، Arial و Times New Roman در صفحات وب هستند. در این شرایط، روی سیستم عامل ویندوز، که سیستم عامل اغلب کاربران جهان است، فایرفاکس، فونت‌ها را نرم‌تر و زیباتر از کروم لود می‌کند. لبه‌های فونت‌ها، به خصوص فونت‌های فارسی، در مرورگر کروم اغلب ناصاف و ناهموار هستند در حالی که فایرفاکس به خوبی از پس رندر کردن فونت‌ها بر می‌آید.

ابزارهای توسعه و طراحی وب (Developer Tools)

اینجا بحث کمی تخصصی است. پیش از ظهور کروم، همه‌ی طراحان وب قدیمی باید افزونه‌ی Firebug را به عنوان یک ابزار توسعه و دیباگ صفحات روی فایرفاکس خود نصب می‌کردند. اما کروم وقتی آمد، ابزار توسعه‌ی توکاری داشت که طی روند تکاملی اش بسیار بهتر و به‌روزتر از Firebug در فایرفاکس عمل می‌کرد و به خاطر توکار بودنش، عملکرد منفی روی سرعت مرورگر نداشت.

اما فایرفاکس متوجه این نقص شد و شروع به توسعه‌ی ابزارهای توسعه به صورت توکار نمود. اکنون دیگر برای توسعه و رفع ایراد روی فایرفاکس، لزومی به نصب فایرباگ نیست و می‌توان از ابزارهای توسعه‌ی توکار فایرفاکس که انصافا خوب طراحی شده اند، بهره برد.

کروم هم خوب است، اینترنت اکسپلورر نه!

بر اساس آنچه که در این مقاله گفتم، در زمان نگارش این مقاله من موزیلا فایرفاکس را برای نیازهای فعلی‌ام مناسب‌تر یافته ام. اما فایرفاکس یا کروم هر دو مروگر خوبی هستند. به هر حال، کروم مال گوگل است و برای همین وبسایت‌های متعلق به گوگل گاه با کروم بهتر از فایرفاکس کار می‌کنند و از سوی دیگر بعضی از افزونه‌ها و ابزارها هم تنها بر روی کروم در دسترس هستند. برای همین، اگر چه اکنون موزیلا فایرفاکس دوباره مرورگر پیش‌فرض من شده، اما همچنان به اقتضای کار و نیازم برای باز کردن بعضی صفحات و انجام بعضی کارها به سراغ گوگل کروم می‌روم. اما جلوی من (و جلوی هیچ طراح وب دیگری) نام Internet Explorer را هم نیاورید!

اگر به اینترنت اکسپلورر عادت کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم این عادت را ترک کنید! اما اگر با کروم راحت‌تر هستید، راحت باشید! چرا که همچنان در حال استفاده از یک مرورگر عالی هستید. اما توصیه می‌کنم فایرفاکس خود را هم به روز کنید و نگاهی به فایرفاکس جدید بیندازید 😉

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *